ŁOWICZ – warto zobaczyć!
We wczesnym średniowieczu znajdował się tutaj drewniany gród obronny, strzegący przeprawy przez bagnistą dolinę Bzury. Z czasem przy grodzie powstała osada targowa, skąd książęta mazowieccy wyprawiali się na zwierzynę w okoliczne puszcze. Od charakteru osady i słowa „łowy” wywodzi się nazwa miasta: Łowicz. Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 r. W XIII w. powstała tu kasztelania, później obszar ten nosił nazwę Księstwo Łowickie. W okresie XII-XVIII w. Łowicz był własnością rezydencjonalną arcybiskupów gnieźnieńskich. Prawa miejskie otrzymał przed 1298 r.

 Znajduje się tu wiele cennych zabytków, pomników i cmentarzy. Pierwszy kompleks atrakcji znajduje się Starym Rynku, przy którym zlokalizowany jest ratusz miejski z 1828 r., dawna Kolegiata Prymasowska, obecnie Bazylika Mniejsza – mauzoleum Prymasów Polski i muzeum. Przy Starym Rynku znajdują się także zabytkowe kamienice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą, że mieszkali tu znani artyści, pisarze, politycy, a także, że miasto gościło wielu znakomitych ludzi z całego świata, m.in. Napoleona Bonaparte. Atrakcją jest Nowy Rynek o układzie trójkąta, jeden z trzech najstarszych w Europie z kamienicami z XVIII i XIX wieku. Godne uwagi są również liczne kościoły, zbudowane w różnych stylach i różnych okresach. 

Turystów przyciągają do Łowicza cykliczne imprezy i wydarzenia: Boże Ciało – kolorowa procesja, mieszkańców ubranych w wielobarwne, unikalne, stroje ludowe Księżaków tzw. „pasiaki”.  Wyjątkowo muzycznie jest podczas Dni Łowicza, a najsmaczniej w czasie Księżackiego Jadła – Festiwalu Dobrej Żywności, gdy możemy skosztować lokalnych specjałów. Swoją wysoką markę Och! Film Festiwal – z niebanalnym repertuarem, gromadzący licznych miłośników X Muzy, a dla koneserów muzyki klasycznej polecamy Międzynarodowy Festiwal Organowy J. S. Bacha. Na miłośników turystyki pieszej, konnej i kajakowej czekają rajdy i spotkania organizowane przez łowicki oddział PTTK. Szczegółowy program łowickich imprez polecamy na stronie www.lowicz.eu.

Tylko u nas można zobaczyć:

– jedyny w Polsce trójkątny rynek z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym,
– katedrę zwaną „Wawelem Mazowsza”, która jest mauzoleum dwunastu prymasów Polski, podniesioną przez Jana Pawła II, w czerwcu 1999 r., do rangi bazyliki mniejszej,
– Muzeum w Łowiczu z charakterystycznym skansenem pełnym eksponatów łowickiej sztuki ludowej (stroje ludowe, wycinanki, pająki, rzeźby, meble, wyposażenie zagrody) oraz piękną barokową kaplicą św. Karola Boromeusza z freskami Michała Anioła Palloniego –„najpiękniejsze na północ od Alp freski barokowe”.
– Stary Rynek z jego charakterystyczną zabudową.
– jedyną w Polsce Aleje Gwiozd Łowickich, honorującą dokonania twórców ludowych propagujących sztukę ludową i osoby pielęgnujących regionalne dziedzictwo kulturowe.

Łowicz to doskonała baza wypadowa do atrakcyjnych regionów poza miastem. Na Ziemi Łowickiej zwiedzić można: barokowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie z parkiem w stylu francuskim, ogród  romantyczno-sentymentalnym w Arkadii, klasycystyczny pałac w Walewicach, Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie,  Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach i pierwszy na świece, spawany most drogowy na rzece Słudwi.  Niedaleko Sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach.

Tekst: Jacek Rybus
Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Miejski w Łowiczu

[wp-flowplus include=”101,103,104,105,106,107,108,109,110,111,112,113,114,115,116,117,118,119,120,121,122,123,124,125,126,127,128,129,130,131,132,133,134,135,136,137,138,102″]