Panel społeczno-ekonomiczny „Polityka rodzinna - co udało się osiągnąć i co dalej?”


27 czerwca 2022 r.

Gdzie jesteśmy w naszych dyskusjach społecznych o rodzinie? Jak na przestrzeni ostatnich 15 lat zmieniło się postrzeganie rodzin, szczególnie tych dużych. Jak dziś inwestuje się w rodzinę, jakie działania należy podjąć, aby „wypłaszczyć” krzywą demograficzną spadającą drastycznie. Czy wprowadzone rządowe programy społeczne wzmocniły polską rodzinę? 

O tym wszystkim porozmawiamy w trakcie panelu społeczno-ekonomicznego, pt.Polityka rodzinna - co udało się osiągnąć i co dalej?”

- Naszą tradycją podczas Zjazdów Dużych Rodzin, już od dziesięciu lat, są dyskusje i debaty o charakterze społecznym. Chcemy w gronie specjalistów i decydentów rozmawiać o rzeczach ważnych dla rodzin, szczególnie wielodzietnych. Od pewnego czasu postulujemy, aby wprowadzić iloraz rodzinny do rozliczeń podatkowych. W tej chwili, rodzina która ma troje lub więcej dzieci, płaci takie same podatki jak rodzina bezdzietna lub z mniejszą liczbą osób. Chcielibyśmy, aby ten system się zmienił, aby rodzice mogli rozliczać się razem z dziećmi - mówi Radosław Waszkiewicz, Prezes Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Do debaty zaproszeni zostali: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, ekspert Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Dyskusję poprowadzi prof. Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Liczymy na to, że nasze postulaty zostaną usłyszane. Tak się stało w 2013 r. podczas pierwszego Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, kiedy zwracaliśmy uwagę na konieczność wprowadzenia zniżek konsumenckich dla rodzin. Rok później weszła w życie rządowa ustawa o Karcie Dużej Rodziny. To pokazuje, że propozycje przedstawiane przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” są zauważane. Mamy nadzieję, że tak będzie także tym razem - dodaje Prezes Waszkiewicz.

Panel rozpocznie się spotkaniem z ks. Łukaszem Piórkowskim, dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jubileuszowy X Zjazd Dużych Rodzin odbywa się w Wadowicach, w mieście, w którym wychował się Karol Wojtyła, późniejszy Papież Rodziny - Jan Paweł II. Chcemy, aby to nauczanie naszego Wielkiego Polaka wskazywało kierunki działań w polityce prorodzinnej. 

W trakcie panelu zostaną także przyznane statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin” w uznaniu za szczególne działania i lobbowanie na rzecz rodzin na przestrzeni lat.

X Zjazd Dużych Rodzin, pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina!” odbędzie się w dniach 1-3 lipca 2022 r. w Wadowicach. Hasło spotkania jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II z 22 października 1978 r., wygłoszonych na rozpoczęcie pontyfikatu na Placu św. Piotra w Rzymie. W świecie, który niesie ze sobą wiele niepokojów, na które nie mamy wpływu, z którymi musimy się zmagać, to właśnie rodzina jest ostoją, azylem – miejscem, gdzie nie ma strachu, głodu, zimna i wojny. A jeśli nawet bywa, że dzieją się w niej rzeczy trudne, to mamy przecież siebie nawzajem i jedyna walka, jakiej chcemy, to walka o nas, o dobro nasze i naszych dzieci, o ich przyszłość, o lepszy świat. 

---

Organizatorem X Zjazdu Dużych Rodzin jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Współorganizatorem Miasto Wadowice. X Zjazd Dużych Rodzin został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem Strategicznym X Zjazdu Dużych Rodzin jest Fundacja KGHM Polska Miedź i Grupa Eurocash. Partnerem Generalnym PKN ORLEN, partnerami: KGHM Polska Miedź SA, Maspex i Sante Sp. z o.o. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i Fundacja TDJ. Partnerem medialnym wydarzenia jest TVP3 Kraków, Program 1 Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna.

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter